Recenze

A je tu šestý díl této známé série, která vznikla v roce 1996. Tehdy první díl chytil spoustu lidí, ale nadělal si i spoustu odpůrců. Fanoušky především přitáhl příběh, atmosféra a spousty zábavných hádanek. Tvrzení odpůrců bylo, že se prodává jen kvůli „postavě“ Lary a navíc, že hra je nesmyslná a těžká.

Příběh je hlavním tahákem hry Tomb Raider : The Angel of darkness (Dále jen TR AoD), Příběh se točí ze začátku kolem Paříže, kde se odehrálo několik záhadných a brutálních vražd, které se připisovaly neznámému monstru. Lara se vzápětí setkává se svým učitelem Von Croyem, který ji žádá o pomoc s případem, co mu zadal jeho klient Eckhardt z (ano, je to pravda, i toto místo navštívíte v této skvělé hře ) Prahy. Lara se s ním setká, jde o pět ztracených středověkých kreseb (tzv. Obscurovy kresby), které jsou klíčem k probuzení posledního ze starobylé rasy Nephilim - Spáče, ale Lara se s ním pohádá a v hádce je Von Croy zabit. Všichni si myslí, že ho zabila ona. Takže Laře nezbývá nic jiného než zjistit kdo, nebo co zabilo Von Croye, očistit své jméno a zjistit něco o těch pěti kresbách.V cestě ji bude stát samotný Eckhardt, pařížská policie a v neposlední řadě i tajemný Kurtis, který se sem tam mihne, aby jen zamotal příběh a hlavu Laře. A Kurtis je také další hratelná postava. Viz. níže.

Lara zaznamenala jisté změny, co se do počtu polygonů týče, ale i z pohledu hratelnosti. Ze začátku s ní nemůžete běhat sprintem, na římsách se udrží jen krátkou dobu, nevykopne těžší dveře apod. To se ale časem zlepšuje a naše Lara se zoceluje a sílí. Naopak Laře přibyly nové schopnosti a to je boj zblízka. Nepřátele můžete kopnout, nebo jim efektně vrazit pěstí, krom toho se lara umí plížit, překvapit tak nic netušící oběť a zneškodnit ji tak. Zbraňový arzenál Lary je velký, jen mě překvapilo, že nemá dvě devítky, ale v ruce drží jen jednu.

Kurtis byl pro mě velkým překvapením, které jsem uvítal, nakonec ale má radost trochu pohasla. Kurtis je poměrně neohrabaný, celkově mi přišel jakoby „nedotažený.“ Ale i přesto je to vcelku výtěčné zpestření hry. Kurtis ale není žádné tintítko a má zbraň, kterou si sám navrhl, Boran X, k tomu ještě kotouč s ostny, nebo-li chirugai a umí ovládat telekinezi a něco jako astrální cestování, nebo-li vystoupí ze svého těla. (Nutno dodat, že vy, jako hráč, budete používat jen Boran X…)

 

Lokace hry jsou jedním slovem úchvatné a dlouho si je budete pamatovat. Paříž, a to hlavně Von Croyův byt, vypadají velmi dobře a to nemluvím o místech, kam Lara zavítá, třeba do Haly sezón, kde jí půjde skutečně o život.

Hudbu si zde užijete, je opravdu nádherná a nemám k ní co vytknout. Nahrál ji Londýnský symfonický orchestr.

Grafika a zpracování, ze začátku jsem si myslel, že to nemá chybu, ale postupem času se ve hře začaly objevovat různé chybky. Kamera sem tam zajela do hlavy Lary a vy jste se mohli pokochat pohledem na její bulvy. Spousty z vás asi budou mít problém se zvukem. Umělá inteligence je taky značně zaostalá, nepřátelé se neumí téměř krýt a skoro to až vypadá, jako by jen čekali, až je doděláte. Navíc (i když se to stává jen někdy…) se vám určitě stane, že se nepřítel přiblíží až k vám a vy ho nemůžete zabít. Engine hry totiž nedokáže zaměřit postavu blízko stojící Laře a ta střílí skrz něj. Takže jediná rada, držte si je od těla… Nutno podotknout, že chyby nezavinil ani tak tým Core jako Eidos, který na ně tlačil, aby hra byla vydaná co nejdříve, kvůli vydání druhého filmu. No a když jsem vyjmenoval to špatné, musím říct i to dobré. Grafika je na dobré úrovni, lokace (jak jsem už zmiňoval…) jsou úchvatné. A i Lara zaznamenala velkou změnu na své postavě.

Ale i navzdory výše zmíněným chybám je tato hra skvělá a já s klidným srdcem dávám 79%.

Plusy:

  • Nová grafika
  • Design úrovní
  • Kurtis
  • Skvělý a propracovaný příběh
  • Hudba

 

Mínusy:

  • Kurtis
  • Chyby, kterých je bohužel poměrně dost
  • Umělá inteligence nepřátel

 

Verdikt: Další díl Lary, kterým neopovrhnou jak fanoušci, tak možná přitáhne i odpůrce, protože to není Lara tak jak ji úplně známe. A když překousnete chybky, budete se bavit u úžasné hry se skvělým příběhem a atmosférou.

Hodnocení: 79%

Sdílet: