Judith Gibbins

Judith Gibbins

Judith Gibbins

Žena s velmi specifickým hlasem. Hlasem, který ovlivnil historii jedné hry. Žena, která namluvila nejslavnější archeoložku světa – Laru Croft – Judith Gibbins. Co o ní ale vlastně víme? A zde nastává hlavní problém. My totiž o ní nevíme v podstatě nic. I tak se ale pokusíme spojit všechny ty drobečky známého dohromady a třeba si nějaký ucelený zdroj informací přímo tady a teď vytvoříme.

Judith se propůjčila Laře v dílech TR II až TR III. Stejně tak jsme ji mohli slyšet i v datadiscích těchto her. Ovšem nejen Lara se může pyšnit jejím hlasem. Další, koho dabuje, není nikdo jiný než Sophia Leigh, Lařina Londýnská sokyně.  Judith byla popsána poprvé veřejně až v roce 2001 jakožto 36ti letá, amatérská herečka a matka z Ikestonu. Z toho se dá zároveň usoudit, že se narodila v roce 1965. Avšak nejen ona byla jediná, kdo se z její rodiny na hrách nějak podílel. Její bratr - Martin, je uveden v titulkách hry Tomb Raider III a to jako programátor. 

Na internetu se také povaluje jeden rozhovor s Judith z roku 2013. Co v něm na sebe a její spolupráci s Larou tato herečka vyzradila? A jak vnímá dnešní Laru? Čtěte víc.

 

Měla jste před samotným dabováním Lary nějakou přípravu?

Měla jsem velice málo času jakkoliv se připravit. Scénář mi v podstatě dali ve vlaku na cestě do Londýna. Už ten den jsme natáčeli.

Co si myslíte o nové Laře Croft?

Moc se mi líbí, jak se Lara posunula. Teď už je nejen jinou osobou, ale i jinak vypadá. Musela se posunout dál s tím, jak se mění doba. I tak si myslím, že je jedinečnou osobností.

Už jste slyšela Lařin nový hlas od Camilly Luddington. Co si o ní myslíte?

Ještě jsem ji neslyšela, ale jsem si jistá, že je určitě stejně tak dobrá, jako všechny Lařiny hlasy doposud.

Jste fanouškem Tomb Raideru, nebo to pro Vás byla jen práce?

Rozhodně jsem Tomb Raider fanoušek, ale musím se přiznat, že neumím hrát hry. Jsou pro mě příliš těžké. I tak ale miluji vše, co se téhle značky týče. Nebyla to jen práce. Bylo to pro mě speciální.

Dabujete ještě?

Lara byla můj jediný dabing. Ráda bych se tomu nadále věnovala, ale život mě vzal jiným směrem.

Pokud by Vám znovu nabídli namluvit Laru, šla byste do toho znovu?

Po takové šanci bych skočila. Udělala toho pro mě spousty a já si tuhle zkušenost užila.

Jak jste se vlastně k téhle nabídce zhostit se hlasu Lary Croft v roce 1997 dostala?

Nebyla to nabídnutá role. Pravou je, že můj bratr Martin programoval pro Core Desing a řekl mi, že dělají konkurz na nový hlas Lary. Musím se přiznat, že jsem tehdy ani netušila, jak vlastně vypadá, či co vůbec dělá. Bylo tam tehdy ještě dalších osm holek a ještě ten den mi řekli, že jsem tuhle roli získala. Hned další den už jsem jela dabovat. Všechno se to seběhlo velice rychle.

Před TR2 a TR 3, měla jste ještě nějaké jiné zkušenosti s dabingem?

Před Larou vůbec nic. Mé zkušenosti se skládaly z muzikálu v divadle a také jsem vyučovala tanec.

Jestli si ještě vzpomenete, byly tam nějaké těžké věci, které po Vás chtěli, abyste natočila?

Věřte nebo ne, ale nejtěžší bylo natočit Lařin dech, když vylézá z vody. Zabralo to celou věčnost a hodně jsem se u toho nasmála.

Zúčastnila jste se nějaké veliké herní události jako E3?

Byla jsem pozvána na E3 v Atlantě v roce 1998. Bylo to úžasné, ale nemohla jsem říct vůbec nikomu, kdo vlastně jsem. Seděla jsem v malé místnosti a odpovídala na otázky veřejnosti jako Lara, zatímco ona byla na cca 16 televizních obrazovkách. Musela jsem se o ní tehdy všechno naučit. O ní, její rodině, o tom, jaké filmy má ráda a tak. Ovšem nejčastější otázka byla na velikost jejich prsou.

Dostala jste za ty roky nějaké dopisy od TR fanoušků?

Spousty a vlastně k mému úžasu i dnes.

Bylo Vaším rozhodnutím přestat hrát Laru po TR3 nebo tak rozhodnul Eidos?

Když bylo vše připraveno na práci pro nový Tomb Raideru (TheLast Revelation), musela jsem jít znovu na konkurz, jenže mi řekli, že pro mladou Laru zním příliš staře. Tím to skončilo.

Užila jste si tedy hraní Lary Croft a máte nějaké zajímavé vzpomínky?

Milovala jsem být Larou. Byla to sranda. Hodně jsem cestovala a můj syn byl na mě neuvěřitelně hrdý, což pro mě znamenalo všechno.

Oslovují Vás stále fanoušci, abyste mluvila jako Lara? Chtějí po Vás nějakou Lařinu hlášku i po všech těch letech?

Pořád se mě někdo ptá, abych řekla něco jako Lara a pro mě to je trochu trapné, protože už je to taková doba, ale stejně mi to neuvěřitelně lichotí. Ráda bych Vám teď řekla nějakou hlášku, ale už nejsem Lara dneška, pokud víte, co tím myslím.

Španělská Lara Croft – Charo Soria

A vzhledem k tomu, že článek je zaměřený na dabérky, nikoliv jen na Judith, rád bych zde zmínil i Charo Soriu – která namluvila Laru ve španělské verzi této hry a to v období her Tomb Raider III až Tomb Raider Angel of Darkness. Tato žena si krom Lary zadabovala i v jiné hře - Need for speed Underground (2003) 

Sdílet: