Indie

Dobrý den, milé děti, milí žáci, milí návštěvníci našeho webu. V naší první hodině zeměpisu s Larou v TR3 si povíme něco o zemi zvané Indie. Pokusíme se porovnat verzi ze hry s realitou a dozvíme se spousty zajímavých faktů. Jste tedy připraveni? Usaďte se do lavic, hodina začíná!

 

Prales v Indii Vodopád - Indie

Indie je sedmá největší země a s více než miliardou obyvatel i druhá nejlidnatější na světě. Rozkládá se na Indickém subkontinentu v jižní Asii a jedná se o federaci s demokratickým, parlamentním zřízením. Disponuje jadernými zbraněmi a po Číně má největší ekonomický růst na světě.

 

A jak se sem Lara dostala?

Lara pravděpodobně slyšela o mystickém artefaktu Infada někdy v čase, kdy dokončila své dobrodružství s dýkou Xian. Tyto zvěsti vzešly z kmene Infada, který se nacházel v okolí Calcutta v Indii. Nicméně dle mapy, která je znázorněna v načítacím menu této lokace pátrá lady Croft až někde v Jungli v okolí větších měst jako Goalpara nebo Bongaigaon. Přesnější určení je bohužel nemožné anebo není?  

Mapa Indie - Tomb Raider 3

 

Jungle

První level našeho indického dobrodružství se nachází v deštném pralese. Hlavním cílem tohoto levelu je pak artefakt zvaný „Indra key“, který nás posune do levelu 2. Víte však, kdo nebo co to je Indra? Jedná se o védského Boha, který stojí v čele většiny védských Bohů. Vystupuje v mnoha mytologických příbězích i různých nehinduistických indických náboženstvích. Často je popisován pouze abstraktně jako síla anebo kosmická energie. Pokud ho však popisují klasicky, jedná se o bojovníka obrovské postavy. Mnohdy je považován za boha počasí, deště, blesků a hromů. To, že Laře v levelu prší, však bude jen náhoda. Vždyť se nachází v deštném pralese. Po dokončení této mise se poprvé setkáme s Tonym.

Bůh Indra

 

Temple of Ruins

Můžeme s jistotou říci, že chrám, do kterého se Lara dostane v levelu dva, je zasvěcený Indrovi? Je to velmi pravděpodobné, ale jisté nikoliv. V tomto levelu bojujeme krom jiného s obrovskými Shivami. Shiva je jedním z nejdůležitějších bohů hinduistického náboženství a je mu přidělena úloha ničitele vesmíru. Na západě tedy vznikla představa, že se jedná o jakési hrozivé apokalyptické božstvo. Zničení vesmíru v hinduistickém pojetí však neznamená konec, ale naopak začátek něčeho nového. Stejně tak jako smrt a z ní vyplývající reinkarnace. Posprávnu by měl Shiva jezdit na býku Nandim a jeho atributy jsou třetí oko, kobra okolo krku, půlměsíc, Ganga, bubínek, trojzubec a Vibhúti (popelem namalované linie). U znázornění Shivy (obživslých soch v TR) však nic z tohohle nenajdeme. Jedná se tedy opravdu o Shivu? Co v tom případě mají znázorňovat ty bytosti, které známe my jako hráči Tomb Raideru?

Shiva

A zde přichází ten krásný obrat. Ty obživlé sochy totiž pravděpodobně budou znázorňovat pravý opak Shivy. Jeho největšího nepřítele. Nejspíše se totiž jedná o vyobrazení Kali, což je hinduistická bohyně spojená se smrtí. Hněvivý aspekt Devi, často znázorňována v černé či tmavé barvě s vyplazeným jazykem. Ve skutečnosti by ale měla mít pouze ruce čtyři, ač v hollywoodském pojetí má vždy rukou šest.

Shiva nebo Kali? Tomb Raider 3 Kali

Kali Kali

A ať už máme to pojetí mytologie kompletní, hledáme v levelu i pět Ganéšovýh klíčů. Ganéša je hinduistický bůh se čtyřmi pažemi a sloní hlavou. Jeho kult sahá i za hranice Indie. Po světě se pak přepravuje za pomoci myši.

 

River of Ganges

Další level v pořadí se točí celý okolo čtyřkolky a skákání přes řeku Gangu. No je nutné říci, že místem, které je znázorněno na mapě v načítací obrazovce Indické lokace, rozhodně Ganga neprotéká a neprotéká ani nikde poblíž. Jedná se tedy o chybu tvůrců? Pokud bychom však opět vycházeli z teorie, že Lara pátrala po artefaktu Infada v okolí města Calcutta (Kolkata), o kterém se zmiňuji na začátku článku, už by to bylo daleko pravděpodobnější. Hlavním problémem je prostě ten bod zaznačený na oné pochybné načítací mapě.  Té je nejblíže řeka Brahmaputra anebo Manas.

Mapa Indie, řeka Ganga

 

Caves of Kaliya

Že by nám napovědělo až tohle místo, kde že se to Lara skutečně nacházela? Obávám se, že ne, protože toto místo neexistuje. Nicméně existuje Kaliya, což je další mytologický tvor z hinduistického náboženství. Jedná se o bytost znázorněnou jako spojení obřího hada a kobry, která chránila řeku Yamunu. Že by teda Lara skákala na čtyřkolce přes tuhle řeku?

 

Fauna

A abychom to měli už hezky kompletní, pojďme si ještě něco povědět o zvířecích nepřátelích, kteří nás Indií provázejí. Určitě si všichni pamatujete na ty krásné opičky. Tak tyto opičky se správně jmenují Makakové, konkrétně Rhesus a žijí po celé Asii. Dospělý jedinec má tělo dlouhé 50 až 60 cm a ocas do 25 cm. Jeho hmotnost se pohybuje okolo 8 kg. Srst má zbarvenou hnědě až šedo hnědě, břicho a hlavu má světlejší.  Nejčastější využití pro tyto primáty je v laboratořích, kde se na nich dělají experimenty a testují se léky. Taktéž jsou to dobří zlodějové, takže když na konci prvního levelu ukradne jeden z nich Laře klíč, není to náhoda.

Opičky z Tomb Raider 3

Dalším v pořadí je Tygr Indický, což je nejpočetnější druh tygrů. Nejčastěji se objevuje právě kolem ústí řeky Gangy popřípadě v Bangladéši. Tygří samci měří 2–3 m bez ocasu a 3-4 m včetně ocasu, dosahují hmotnosti 180-300 kg a výška v kohoutku činí 91 cm. Většina tygrů váží v průměru kolem 260kg. Zajímavostí je, že umí ulovit i středně velké krokodýly, jsou výborní plavci, jejich řev je slyšet až tři kilometry daleko, neumí lézt po stromech a jsou často zabíjení indickými rolníky a Larou Croft.

Tygr indický - Tomb Raider 3

Kobra indická je další z řady nepřátel, které krom toho, že Laře ubližují, tak ji také mohou otrávit a v té chvíli už se bez lékárničky neobejdete. Jedná se o jednoho ze čtyř nejnebezpečnějších indických hadů. Dorůstá délky až dvou metrů (ano, ty pětimetrové kobry ve hře jsou opravdu přehnané) a často jí bývá přezdíváno brejlovec díky skvrně na hlavě. Na rozdíl však od té TR kobry, následky jedu té pravé se začnou objevovat až po patnácti minutách a fatální jsou až po jedné hodině po uštknutí.

Kobra indická - Tomb Raider 3

No a tím naše hodina milé děti končí. Příště se zaměříme na Londýn. Děkuji za pozornost a mějte se hezky.

Londýn - Tomb Raider 3

Sdílet: