Recenze

Je tomu již velmi dávno (zhruba jedenáct let), co světlo světa spatřil první díl legendární série Tomb Raider. V tehdejší době to bylo něco vcelku nevídaného. Krásné exotické lokace ztvárněny v plně 3d prostředí, strhující příběh a v neposlední řadě hrdinkou, jež byla žena. Žena jež se dokázala prosadit nejen v herní branži, ale taktéž ve filmové. Lara Croft. Vyšli s ní dva celovečerní filmy, vystupovala v klipu U2 a nebo jste ji mohli vidět v mnoha reklamách (Visa, auta Seat či nápoje Lucozade). A na počest výročí zrození této hrdinky a série ve které se prve objevila, vznikla nová hra, inspirovaná původním prvním dílem – Tomb Raider: Anniversary (nebo u nás pod názvem: Tomb Raider: 10 výročí).

 

 

A jak to tak již ve všech hrách bývá, mají většinou nějaký ten příběh. Dějství tohoto dílu se točí okolo tří kousků záhadného artefaktu zvaného Scion (potomek), jenž se snaží získat velmi významná obchodnice, Jacqualine Natla. Ta si za pomoci svého kumpána Larsona najme Laru, aby jí pomohla artefakt najít. Lara se tedy vydává do ztraceného města Vilcabamba, (které mimochodem opravdu existuje) najít první část. Ovšem něco se zvrtne a jak to tak bývá, Natla není ta, za koho se vydává. Proto začne Lara pátrat po zbylých částech Scionu na vlastní pěst. Příběh celé hry je vyprávěn velmi působivě a tak funguje jako velmi výkonný motor pro dohrání celé hry. Pro zajímavost zmíním pár momentů, na které nelze zapomenout. Lařino první zabití člověka, zlověstná Natla či vstup miláčka T-Rexe. To vše vás v novém díle čeká.

 

 

Ve hře tak navštívíte čtyři rozsáhlé lokace (Peru, Řecko, Egypt a Ztracený ostrov s pozůstatky Atlantidy) jež jsou rozděleny do 14 rozsáhlých a krásně zpracovaných levelů. Jako další level taktéž musím zmínit Lařino sídlo, které je stejné jako v předešlém díle TR: Legend, ovšem tady je poznatelně větší. Dokonce se podíváte i do zahrady. V každé lokaci pak narazíte na různé typy nepřátel. V Peru jsou to vlci, netopýři a medvídci (nejspíš je Lara probudila ze zimního spánku, protože byly strašně nevrlí). V Lost valley pak narazíte na raptory a samotného T-Rexe. V Egyptě mumie, pumy atd. atd. Výběr je opravdu rozsáhlý. Ovšem krom běžných nepřátel potkáte také čas od času tužšího nepřítele na kterého už musíte použít šedou kůru mozkovou. Takhle budete muset odstranit Torso (obrovské monstrum v Atlantidě) nebo třeba Kentaury jež se nachází před Tihocanovým chrámem v Řecku. Prostě, máte se na co těšit.

 

 

Co už ovšem není potěšující jsou chyby, které se ve hře nachází. Prvně vyjmenuji ty grafické, které se podle mého dali určitě nějak vyladit. Co mi asi nejvíc vadilo, byla voda. Vypadá sice krásně, ale pokud stojí Lara proti ní, tak se začne velmi nečekaně vlnit. Pokud plavete pod ní,uvidíte jak Lařin cop čas od času projede skrz krk. No a ještě jednou, pokud jste pod vodou a mrknete se do dáli, tak se nestačí zobrazovat prostředí, které je daleko, což je hodně vidět například v levelu Lost Valley, nebo hned na začátku Natlas Mines. Další závažná chyba je v chování nepřátel, kteří dost často nelogicky běhají do zdi, nebo se třeba zaseknou o schody. Další chyby se týkají kamery, která se jen tak bezdůvodně a bez zeptání přehoupne na úplně pitomý úhel, což vám potom znemožní udělat nějaký důležitý pohyb. Tohle mě nejvíce štvalo při běhání po zdech alá Prince of Persia, zvlášť když se jednalo o nějakou časovou pasáž.

 

 

Ale vraťme se k těm příjemnějším věcem a to je celková atmosféra hry. Ta je opravdu hutná a přiková vás k židli. Například, když se nacházíte v nějakém polorozpadlém chrámu plném pastí, slyšíte pouze Lařiny kroky, občas skřekot nějaké opice nebo netopýra. Hudba se pak ozve pouze v důležitějších momentech hry jako vstup do nové lokace, či objevení nové hádanky. Když už jsem nakousl hádanky, tak ty jsou oproti předchozímu dílu mnohem složitější a zábavnější. Pro představu uvedu první level v Řecku, kdy musíte projít místnosti čtyř Bohů. V každé místnosti pak musíte splnit nějaký úkol načež řešení je někdy mnohem jednodušší, než se na první pohled zdá. Musíte se prostě pořádně dívat.

 

 

Co se týče trvanlivosti hry, tak ta se odhaduje na takových 15 hodin, což je takový dnešní standard. Každý level pak můžete opakovat, hledat nenalezené secrety, nebo hrát v časovém režimu, čímž se vám budou postupně otevírat nové bonusy, obleky, obrázkové galerie, cheaty a dokonce i speciální level. Prostě motivace obrovská. Závěrem tedy chci říct, že hra je to úžasná. Určitě obrovský pokrok od Legendy. Pro milovníky TR: Legend je tohle povinnost. Pro ty, co se jim však Legenda nelíbila, aspoň to zkuste, třeba si tuhle hru zamilujete, stejně jako většina hráčů. A závěrečné přání: Přeji Laře Croft a Tomb Raideru, ať zažije dalších 10 let plných úspěchů a slávy, jako doposud.:)

Grafika 9/10
Hudba a zvuky 9/10
Příběh 9/10
Délka hraní 8/10
Hratelnost 7/10

Hodnocení celkem: 8,4/10

Památné hlášky:

Natla Laře: Tvé srdce je stejně černé jako to moje.
Natla Laře, když se dostane na vrchol Pyramidy: Jsi na vrcholu. Odsud už vede cesta pouze dolů.
Rozhovor Lary a Larsona, když Lara vyskočí z řítícího se chrámu do jezírka:
Larson: Přidal bych se k tobě, ale zapomněl jsem si plavky.
Lara: Proč mě to nepřekvapuje.
Lara v momentě kdy zabije své dvojče mutanta: Člověk je sám sobě největším nepřítelem.

Sdílet: