Hatfield House

Hatfield house byl postaven Robertem Cecilem, prvním hrabětem Salisburku a hlavním ministrem krále Jamese I. v roce 1611. Tento proslulý Jacobínský dům, který stojí ve Velkém parku, se stal majetkem Cecilovy rodiny a zároveň byl domovem Markíze Salisburu. Státní místnosti jsou bohatě zdobeny světově známými malbami, nádherným nábytkem, pěkným čalouněním a historickým brněním. Jako dobrý příklad uvedeme "Jacobínskou zručnost", kterou můžeme vidět v korytu Hatfieldského domu, nebo také na velkém schodišti, které je bohatě zdobeno detailními výřezy v dřevě popřípadě na vzácných barevných sklech v oknech osobní kaple. 

Hatfield House

V rozsáhlých a nádherných zahradách je přeživší křídlo královského paláce Hatfieldského (zhruba z roku 1497). Jak řekla Elizabeth první, je zde mnoho z jejího dětství. V listopadu roku 1558 tady zemřela její sestra Mary Tudorová. 

V domě je zobrazeno mnoho historických ponaučení sesbíraných rodinou Cecilů (jednou z nejpřednějších politických rodin) z mnoha zemí. Markízové Salisburští byli třikrát zvoleni prvním ministrem během konečných let vlády královny Victorie v období, kdy byla Britská říše na vrcholu moci.

Hatfield House

Podívat se na státní místnosti můžete během týdne s průvodcem, nebo si je prohlédnout sami o víkendu. Návštěvníci parku se mohou těšit z kolekce modelů vojáků, 5 mil značených parkových cest, piknikových míst, dětských hřišť, zahradních obchodů a licencovaných restaurací a čajoven.

Zahrady

Zahrady Hatfieldského domu jsou datovány od počátku sedmnáctého století, kdy Robert Cecil, první hrabě Salisburský, zaměstnal Johna Tradescanta staršího, jenž zasadil rostliny okolo domu. Tradescant byl poslán z Evropy, odkud přinesl stromy, cibulky, rostliny a ovocné stromy, které v Anglii nikdy nerostly. Tyto nádherně navržené zahrady zahrnovaly sady, propracované fontány, vonné rostliny, vodní květinové sady a překrásné terasy.

Hatfield House

Následná změna krajiny v zahradě a zanedbání donutilo v osmnáctém století přestavění zahrad. Dnes, v přítomnosti, markýzové pokračují v obnovování a udržování základů zcela organicky ve stylu odrážejícím jejich Jacobínskou historii.

Zajímavý odkaz: www.hatfield-house.co.uk

Sdílet: