Naše dnešní postava ani nepotřebuje představit, tak moc je slavná. Je to původní blond záporačka, stará jak Metuzalém, ale velmi zachovalá. Má velké ambice a poněkud pochybnou morálku, přesto nás její mutantí výtvory baví již od roku 1996. Ano, jedná se o Jacqueline Natlu!
Jméno: Jacqueline Natla
Pohlaví: žena
Datum narození: neznámé
Národnost: Atlanťanka, později Američanka
Výška: 1,78 m
Profese: výkonná ředitelka Natla Technologies, vládkyně Atlantidy
Rodinné vztahy: Tihocan a Qualopec (bratři)
Status: svobodná a několikrát mrtvá
Kdo je Jacqueline Natla?
Příběh naší okřídlené zlodušky začíná v dávných časech, kdy existovala bájná Atlantida. Natla jí vládla spolu se svými bratry Tihocanem a Qualopecem, ale již brzy se ukázalo, že mezi nimi dochází k určitým tvůrčím neshodám. Natla totiž začala svými poddanými pohrdat, Atlanťany považovala za změkčilé slabochy. Věřila, že je třeba evoluci trošku pošťouchnout trochou starého dobrého přirozeného výběru a teritoriality. Proto využila sílu artefaktu Scionu ve Velké pyramidě, aby stvořila novou rasu mutantů, která by nahradila už tak zdegenerované Atlanťany. A ano, do toho počítala své vlastní bratry, které měla za zkostnatělé a s nulovou tvůrčí vizí.
Ne úplně překvapivě se Tihocanovi a Qualopecovi tento plán moc nelíbil. Vlastně ho tak trochu vnímali jako zradu. Natla byla zajata, její část Scionu zabavena. Její bratři ji odsoudili k věčnosti zamražení v ledu v oblasti, ze které se mělo v budoucnu stát Los Alamos, Nové Mexiko. Pro jistotu její část Scionu byla ukryta v jiné části světa - Ztracené město Khamoon v Egyptě.
Možná si myslíte, že tváří v tvář ledovému vězení Natla změnila názor. Možná litovala svých prohřešků, zamyslela se nad tím, jestli jí za to stojí vyvraždit celou populaci Atlanťanů.
Samozřejmě, že ne.
Natla svým dočasně posledním dechem nevyjádřila lítost, ale pohoršení a pohrdání. Nemohla pochopit, že ji takové dvě nicky mohou potrestat. Tak jim alespoň řekla, že jejich kontinent je zatracený, že jsou oba naprosto bezduší, že jim jde jen o přežití. A taky do toho přihodila, že moci Scionu je pro ně škoda, že jí plýtvají. Po tisíce let toto byla její poslední slova.
Až do roku 1945.
Pokud byste měli dojem, že testy nukleárních zbraní nebo nukleární zbraně samotné jsou dobrý nápad, možná to přehodnoťte. Byly to právě ony, které osvobodily Natlu z jejího vězení. A do jakého světa se bývalá vládkyně Atlantidy probudila? Byl to snad svět, po kterém toužila? Atlantida dávno padla a lidský rod měl šanci naplnit její očekávání. Jenže kam se Natla otočila, tam bylo přesně to, pro co zatratila své poddané. Obžerství, zpohodlnělost, dekadence, lidstvo už překonalo klanové rvačky a smrt na každou nemoc. Žili si v luxusu a vůbec se nesnažili dál vyvíjet. Všude samá stagnace.
Natla si ovšem nezoufala - její dílo stále nebylo dokončené, no a Tihocan a Qualopec? Ti Natle prokázali velkou službu tím, že už pěknou dobu byli mrtví a pohřbení. Nikdo jí tedy nemohl stát v cestě. Natla již brzy získala falešné americké občanství pod jménem Jacqueline Natla, naučila se mluvit s texaským přízvukem, založila firmu Natla Technologies a svou inteligencí a vědeckým myšlením jí zajistila úspěch. Mimo práci ovšem měla napilno - zjistila, že Velká pyramida byla pohřbena na malém ostrově, kam již brzy vyslala těžaře, aby jí zajistili přístup k jejímu životnímu dílu.
Vše šlo podle plánu. Jediné, co chybělo, bylo získat všechny tři díly Scionu a naplnit jeho potenciál.
Dostáváme se do momentu, který se stal Natle osudným - rozhodla se outsourcovat nalezení Scionu světoznámé archeoložce jménem Lara Croft.
Tomb Raider I
S Jacqueline Natlou se Lara poprvé setkala jen přes počítačovou obrazovku v hotelu v Kalkatě. Počítač donesl její poskok Larson a již od začátku bylo vidět, že si ho Natla moc neváží. Co ale bývalá vládkyně Atlantidy v této diskuzi prokázala, bylo velmi rychlé uvažování a okamžitá změna strategie, když Laru balíky peněz nechaly chladnou. Představila nabízený úkol tak přesvědčivě, že se naše archeoložka nezdráhala ze dne na den odletět do Peru. Natla měla pravdu - byla to lákavá práce, najít bájný Scion.
Zatímco Lara pobíhala po Peru s vlky, Natla byla o krok napřed. Vyslala jak Larsona Conwaye tak Pierre Duponta do akce - Larsona, aby Laru přepadl a ulehčil jí o její nález, Pierra pak, aby našel druhý kus v Opatství svatého Františka. Jenže brzy se ukázalo, že pokud hodláte své zaměstnance podrazit, měli by být alespoň trochu neschopní. To se o slečně Croft říct nedalo. Larsona s prstem v nose porazila a ještě od něj získala informaci, že její úlovek není celý artefakt, ale jen jeho část.
Netušíme, jestli Natla viděla, jak jí Lara rozházela kancelář, když se do ní vkradla pro informace, které Larson neuměl poskytnout. Také netušíme, kdo to uklízel. Ale Lara se dočetla vše, co potřebovala, díky deníku neznámého mnicha našla Pierra v Řecku a získala druhou část Scionu. Ta jí poskytla vizi, kde najít třetí část.
Natle se znovu začalo dařit až v Egyptě. Lara sice zabila Larsona, když hledala třetí část Scionu, ale Natla si na ni počíhala před chrámem a za pomoci dalších poskoků ji obrala o nyní již spojený artefakt. Co ovšem Natla opět podcenila, byla neschopnost jejích zaměstnanců. Nezvládli Laru zabít a nevšimli si, že se Lara schovala na Natlině jachtě a svezla se s nimi až k bájné Atlantidě.
Po zakotvení Natla nechala své žoldáky v dolech a zamířila přímo na vršek pyramidy, kde obnovila a výrazně urychlila výrobu své mutantí rasy. Kromě klasických, okřídlených a kentauřích mutantů a narychlo navržené mutantí kopie Lary (také známé jako Doppelgänger nebo slaninová, tedy Bacon Lara) ale Natla také zadala k vylíhnutí něco unikátního a VELKÉHO.
Bohužel se ale dlouho neradovala. Lara jí zase postřílela zaměstnance, zase strčila nos, kam neměla, a zatímco Natla pracovala na dalších mutantech mimo hlavní plošinu, slečna Croft se jí tam vloupala a pokusila se ukrást Scion. Ten jí navíc poskytl vizi, ve které odhalil Natlin původ a její ambice. Když se pak Natla vrátila, nezbývala mezi ní a Larou žádná tajemství.
Natlin monolog o zhýralosti Atlanťanů a dopadu jejich pohodlnosti na osud Atlantidy neměl moc velký úspěch. Lara zamířila zbraní na Scion, když Natla sebevědomě prohlásila, že už je příliš pozdě její operaci přerušit. Svou životní práci se pokusila zachránit tím, že se na Laru vrhla a obě shodila do jámy s lávou. Lara se zachytila o blízkou římsu a poté, co se vypořádala s Natliným posledním výrobkem (Natla se nevyjádřila, jestli absence nohou byla záměr) se vydala opustit pyramidu.
Ale Jacqueline Natla se tak snadno nevzdává. A její duševní i fyzické výtvory taky ne. Zatímco Lara uhýbala rozzuřenému kolosálnímu mutantovi, Natlu zachytil jeden z jejích nedokončených pokusů. Omotal se jí kolem pasu a poskytl jí jak křídla, tak zbraň, kterou konečně mohla smazat ten nejotravnější copatý kus lidství z tváře světa. To se jí ale bohužel nepovedlo. Lara Croft ji opět porazila a nechala její mrtvolu ležet v bortící se pyramidě. Pokud víme, to byl konec klasické Jacqueline Natly.
Jenže pak se někdo rozhodl udělat remake.
Tomb Raider: Anniversary a Underworld
(pozn. Arakangy: pokoušela jsem se osvěžit si příběh LAU trilogie, ale čím více jsem četla, tím více zmatená jsem byla. Pokud některé z bodů, nad kterými se pozastavuji, hry vysvětlily, prosím, nechte komentář a protrhněte mlhu zmatení, kterou ve mne zanechala videa i přepisy dialogů!)
Jak už víme, remaky se s klasickými postavami nemazlí. Pierre ztratil vlasy a Larson kus své rozkošné tuposti. Málokdo byl ale tak přetvořen, jako naše legendární zloduška. Pomineme-li změnu vzhledu (TEN NOS! AAAAAAA!!!), Natle narostly dlouhé vlasy a vypadá tak až trochu moc protáhle. Do toho někde ve Velké pyramidě vyhrabala atlantský ceremoniální oděv, ve kterém ji zamrazili, takže se před finální konfrontací ještě stihne převléknout. Ambice a zlodušské plány jí ovšem zůstaly. Příběhově se tedy tolik od své původní verze neliší...tolik.
Natla je ale v Anniversary znatelně upovídanější a má trochu jiné motivace. Otevřeně přizná Laře, že byla kdysi královnou Atlantidy, zároveň zmíní, že je jejím cílem dosáhnout sedmého věku. Nevysvětlí, co tím přesně myslí, ale v Tomb Raider: Underworld upřesní, že jde o Ragnarök.
Natliny cíle jsou v LAU trilogii tak trošku pomatlané. V Anniversary Laře nabízí místo v atlantském triumvirátu, který je vlastně sedmý věk čili konec světa, čímž se dosáhne nesmrtelnosti. Je z nějakého důvodu třeba trojice, aby vládla, a koho radši pozvat na spoluvládnutí, než smrtelnou archeoložku, která vám zničila skoro všechny plány? Přiznám se, že ač bych vám to ráda vysvětlila, stejně ráda bych byla, aby to někdo vysvětlil mně. Jo a to, že Lara zabila Larsona, je podle Natly důkaz, že je stejná mrcha, jako Natla samotná. Protože jeden žoldák je to samé, jako plánované vyhubení lidstva, no ne?
Velký rozdíl mezi klasickou Natlou a LAU Natlou ovšem je, že Natla má takzvanou Atlantskou formu - sežehnutou, která vypadá jako dýmající uhlíky (nebo jako písečný princ z Dvou trůnů, kuck). Také má vlastní křídla, žádného mutanta teď není potřeba. Je poněkud nezabitelná, než na ni Lara hodí sloup, i to ale zjevně nestačí. Zloduška je totiž zpět v Tomb Raider: Underworld. A pak ještě jednou.
V Tomb Raider: Underworld zjistíme, že Natla získala více nosu a lidských rysů. Je v současnosti vězněna Amandou Evert na lodi ve skleněné cele poté, co byla vyhrabána z trosek Velké pyramidy. Je to právě ona, kdo Laře prozradí, že Avalon a Helheim jsou totéž, že potřebuje několik předmětů spojených s bájným Thorem, aby se tam dostala. Pak se ještě Lara dozví, že vlastně je potřeba rituál, který shodou okolností zná jen Natla. Jak příhodné! A kdyby se toho náhodou dělo málo, než se stihne strhnout souboj mezi Larou a Amandou, objeví se Doppelgänger, která někde ukradla kůži a vlasy. A nebo ne? Později je totiž objasněno, že jde o novou Doppelgänger, kterou Natla vytvořila na přání Amandy. Jak to udělala bez Scionu? MAGIC.
Lara osvobodí Natlu a setká se s ní později v Avalonu. Dozvíme se, že Natla je ještě zlejší, než jsme tušili, protože zabila Lařina otce v Thajsku poté, co ji zradil. Také zjevně celou dobu Laru manipulovala a Doppel ver. 2 vytvořila proto, aby jednoho dne Laru zabila. Takže už nepotřebujeme trojici k vládnutí? Zjevně ne. Tentokrát chce svět ukončit skrz Jörmungandr, midgardského hada, což je vlastně stroj pro zničení světa, má roztříštit tektonické desky. A jak Natla naznačila v Anniversary, asi jde taky o atlantský výrobek. Byla to velmi plodná civilizace.
Vše skončí tak, jak se dalo předpokládat. Natla dostane Mjöllnirem do nově přeoperovaného nosu a je shozena do velmi ošklivě leptavé látky, Eitru (v původní mytologii tekutiny života), který nám už stihnul částečně rozložit Lařinu matku. Tady mohla Natlina zmatená pouť za nesmrtelností či koncem světa skončit. Jenže ne!
Tomb Raider: Underworld - Lara's Shadow
Možná se sami sebe ptáte - kdy už Natla bude moct odpočívat v pokoji? Kdy už skončí tenhle článek? Snad už brzy, ale trvalo to.
Natla se vrací jako postava v DLC pro Tomb Raider: Underworld. Eitr i ránu Thorovým kladivem přežila, jaký zázrak! Je sice lehce rozleptaná, ale pořád se nevzdává. Zde poprvé od Angel of Darkness nehrajeme za Laru, ale za Doppelgänger, která stále bezmyšlenkovitě poslouchá Natlu, protože zná magické dvouslovíčko (ne, není to "prosím pěkně", ale "ohk eshivar", po kterém se Doppelgänger musí podvolit).
Natla přikáže Doppelgänger několik věcí - aby Natlu vzala k přístroji, který samotnou Doppel vytvořil, obnovila přívod energie a nakonec zabila Laru Croft a pak sama sebe.
Laře Croft se ale podaří prolomit naprogramování Doppel magickým dvouslovíčkem - zastaví ji a přikáže, aby už nikoho nikdy neposlouchala. Její kopie má nyní vlastní vůli, vlastní rozum a vlastní důvod nenávidět Jacqueline Natlu. Poté, co ji Lara propustí, se Doppelgänger vrátí k Natle, zničí přístroj, který by jí mohl navrátit sílu, a nechá svou stvořitelku pomalu utopit či rozpustit v Eitru. Tak končí dlouhá a komplikovaná pouť LAU Jacqueline Natly.
Jacqueline Natlo, vládkyně Atlantidy a šílená vědátorko, toto byl tvůj život!