Chrám v Kambodži neoficiálně pojmenován podle Angeliny

Tomb Raider a Kambodža k sobě jistým způsobem patří. Sice ne tolik jako k TR patří Egypt, ale přesto jsme se do Kambodže podívali hned dvakrát. Poprvé to bylo ve 4. pokračování série, kdy Lara získávala v chrámu Angkor Wat základní rady od svého učitele, Von Croye. Podruhé jsme se do kambodžských chrámů vydali s Angelinou Jolie v prvním filmovém zpracování, kdy v komplexu Angkoru ukořistila první půlku Trojúhelníku světla.

Sama Angelina má blízký vztah ke Kambodži. Vypomáhá obyvatelům po finanční a stránce a navíc - v provincii Siem Reap (oblast, ve které leží Angkor) se narodil její adoptivní syn Maddox.

Místní podle ní údajně pojmenovali jeden z chrámů Angkoru - Ta Prohm (volně přeloženo jako Praotec Brahma), před svým znovuobjevením v 19 století známý jako Rajavihara (Královský klášter) - na Angelina Jolie Temple, čili Chrám Angeliny Jolie.

Rajan Zed, prezident Mezinárodního stružení pro hinduismus, věří, že  Angelina díky své popularitě zvýší povědomí lidí o snahách o zachování tohoto kulturního dědictví

Ta Prohm, jako jeden z mála chrámů komplexu, byl zachován v takovém stavu, v jakém byl objeven. Navíc díky všudepřítomné vegetaci není možné chrám pořádně zrekonstruovat, aniž by se zhroutil. Stromy prorůstající zdmi i zbývajícími stropy tvoří jistou podpůrnou konstrukci. Navíc to ukazuje, že přírodě prostě poručit nemůžeme a že se bude rozvíjet, kde se jí zachce.

Sdílet: