Rozšíření pražské botanické zahrady

Začíná jaro, svítí sluníčko, ptáci zpívají a květiny se rozvíjejí a otáčejí za sluncem. Čím dál tím víc lidí se vydává do přírody, aby nasáli jarní atmosféru – a nejen tam! Pražská botanická zahrada zažívá neočekávaný nápor návštěvníků poté, co byla otevřena nová sekce, takzvaný Transformační pavilon. Za tímto ambiciózním projektem stojí nám dobře známá vědkyně Kristina Boaz, která se pro LadyCroft.cz uvolila poskytnout krátký rozhovor.

 

LC: Děkujeme, že jste si na nás udělala čas, doktorko Boaz. Musíme říct, že nás velmi překvapilo, že jste své pole působnosti rozšířila na botaniku, je to poněkud neočekávaná změna – můžeme se zeptat, co k ní vedlo? Inspiroval vás doktor Grant Muller?

 

KB: Ale jistě. Grant byl drahoušek, jeho práce byla vždy fascinující a chci mu tímto vzdát hold. Vlastně je to díky němu, že tento projekt vznikl, hlavní inspirací mi byly plody jeho výzkumu.

 

LC: Skutečně? Jaké třeba?

 

KB: V roce 2003 se ukázalo, že některé jím objevené druhy oplývají neočekávanými a neprobádanými procesy proměny. Viděla jsem je zblízka, na vlastní oči…byly skutečně transformativní. Od té doby je ze mě jiný člověk.

 

LC: Ano, připadáte nám trochu jiná, než z fotografií v ročence Cabalu. Je to možná jiný účes?

 

KB: Bzzzt bzzzt…tedy haha, jistě. Jak milé, že jste si všimli.

 

LC: Mimochodem, proč neustále nosíte ten vysoký nákrčník? Jste nachlazená? Vaše hlava se tak zvláštně kýve…nejste nemocná?

 

KB: Ale ne, vůbec! Je to spíš vyčerpání z tak velkolepého projektu, je to nevídaný úspěch. Víte, chtěla jsem poskytnout ostatním možnost okusit plody Grantovy práce na vlastní kůži. Byli jste již vevnitř pavilonu?

 

LC: Ještě jsme neměli to potěšení, provedete nás?

 

KB: Ale jistě! Pokud si zde odložíte věci, víte, věda občas bývá trochu špinavá, slizká a tak…no znáte to. Mohu vám ale zaručit, že si ještě nikdo na můj projekt nestěžoval. Račte dál…

 

LC: Nemůžeme se dočkat! Děkujeme tímto doktorce Boaz za rozhovor a určitě i našim čtenářům doporučujeme okusit tento bzzzvadný zážitek!

 

Sdílet: