Potkanka

Potkanku můžete znát z našich Tomb Raider srazů, kde je pravidelnou návštěvnicí, či z TRLE multiplayer streamů. Co možná nevíte je fakt, že se ve svém volném čase věnuje psaní fanfikcí, kreslení a další zajímavé tvorbě s Tomb Raiderem spojenou. 

 

 


 

Jak si se seznámila s Tomb Raiderem a který díl byl tvůj první?

S Tomb Raiderem jsem se seznámila v devíti letech díky časopisu Počítač pro každého. Vychází ještě? Doma jsme ho odebírali a jednou tam uvedli novou rubriku, a to o hrách, tak jsem se na ni podívala. Představili tam Tomb Raider a Need for Speed. O hrách jsem nevěděla skoro nic kromě nějakých starých na NES/SNES, ale i tak mi bylo „jasné“, že protagonisty jsou jen muži. Ale tady byla žena – a prožívala velká dobrodružství! To mi jako jediné stačilo k tomu, abych si hru okamžitě objednala, a protože byl rok 1999, dostalo se mi tak do rukou TR v tu chvíli nejnovější, totiž Tomb Raider 3.

 

Takže tě Tomb Raider zaujal hlavně tím, že je hlavní hrdinkou žena? 

Dá se říct? Totiž kdyby tam byl muž, nevím, jestli bych si hru vůbec koupila... Ale kdyby mě ta hra potom nebavila, tak by to ani ženská hrdinka nezachránila.

 

Nakonec ses stala Tomb Raider fanynkou. Kreslíš, píšeš fanfikce, vymýšlíš různé teorie, jak co mohlo fungovat. Můžeš nám trošku blíž představit, co všechno inspirované Tomb Raiderem děláš?

No tak různě... jak říkáš, kreslím - blížím se teď pomalu ke konci 365 Drawing Challenge, kdy po celý rok má člověk každý den něco nakreslit na dané téma, a já se rozhodla všechna témata vztáhnout navíc k TR. Začala jsem v září, takže už mi zbývají jen nějaké dva měsíce. Jinak kreslím i mimo to, i když asi ne tak moc, jak bych chtěla. A nějak často to taky bývají crossovery? TR postavy jako poníci, TR postavy jako ninjové z Naruta, TR postavy jako W.I.T.C.H.... jakýkoli můj "vedlejší" fandom se pokusím dříve či později vztáhnout k TR. A když už jsi zmínil to psaní, někde mám rozepsanou TR/Bleach fanfikci, která možná nikdy nespatří světlo světa, ale byla sranda to vymýšlet.

Stripes by Potkanka - 365 Day Challenge  Smile by Potkanka - 365 Day Challenge  Breaking the rules by Potkanka - 365 Day Challenge

Takže ano, psaní fanfikcí je další věc, co ve fandomu dělám. Vlastně asi nejvíc, nebo alespoň vymýšlím v hlavě, co dál, i když to nepíšu. Mám asi 10 rozepsaných fanfikcí, a většinu z nich jen v počítači s tím, že je chci zveřejnit až po dopsání (haha, kdy to bude...). Většinou taky píšu asi... divné věci? Přijde mi, že v TR fandomu si málo hrajeme s tropy běžnými ve fanfikcích, že to všechno bereme trochu moc vážně. Takže mám rozepsané Soulmate AU, Superhero AU, na dvě fanfikce už jsem použila 5+1 formát... Asi bych měla zmínit, že mnoho let už všechno píšu jen v angličtině, že? :D

No a jinak občas vymýšlím i nějaké ty teorie, které plácnu do éteru někde na tumblr... hodně o Natle, protože o její minulosti v Atlantidě skutečně moc nevíme. My vlastně moc nevíme o většině TR postav, což právě přímo vybízí k popuštění uzdě fantazii.

A přepsala jsem pár písniček, aby měly tombraiderovské texty! :D (A taky jsem cosi zpívala, není-liž pravda? Můžu tohle zmínit, nebo je to tajné? :D - pozn. redakce: Jedná se o přetextované známé písně na Tomb Raider tematiku, které chystáme)

Kdysi dávno jsem i dělala TR videa, jen pár a šíleně sestříhaných... Ale mám cosi nakreslené, z čeho by mohlo být krátké video, možná se odvážím v nejbližší době tohle zveřejnit? (pozn. redakce: Potkanka už stačila video zveřejnit, přiloženo níže)

 

A řekla bys, že tě Tomb Raider nějak ovlivňuje nebo omezuje v běžném životě? Třeba u té 365 Challenge, jestli kreslíš vážně každý den, i když třeba musíš dělat věci do školy.

Ovlivňuje mě... no, třeba tím, že nad ním přemýšlím? Když se nudím (nebo i když se nenudím a měla bych dělat jiné věci), vymýšlím v hlavě příběhy a nejednou jsou o TR. Svoje první "pořádné" fanfikce jsem psala o TR a i když bych třeba psala i kreslila i bez TR, rozhodně byl velkou inspirací.

Hmm a když si nejsem jistá, jestli jdu správně vzpříměně, zkusím si představit, jak by šla Lara, a nějak se srovnám :D 

Počítá se do vlivů i to, že se se mnou na gymplu už skoro nikdo nechtěl bavit, protože TR bylo jedno z mých jediných témat hovoru? Na druhou stranu jsem díky TR zase potkala spoustu nových super lidí, takže bych to celkově považovala za výhru. No a u 365 Challenge potupně přiznávám, že každý den nekreslím, že často pár dní doháním (v prvních měsících mi to fakt šlo denně...), takže aspoň to mi nepřekáží. Já vím, já vím, TR by mělo být v životě na prvním místě, hanba mi...

No a další "vliv" je už jak jsem výše zmínila, že když si něco nového přečtu nebo se na něco nového podívám, často se to snažím nějak skloubit s TR. :D

 

A co třeba Tomb Raider multiplayer streamy? Máš na ně pevně vyhrazený čas? Že bys třeba i odmítla jiné události?

Pevně vyhrazený čas sice máme, ale... no, asi by záleželo na události. Pokud někdo chce slavit narozeniny nebo tak, holt musí multiplayer stranou... Smutné, já vím.

 

V minulosti si vedla blog o Tomb Raideru. Nechybí ti to? Neplánuješ jeho návrat?

Tak přiznávám, že někdy mi to chybí, že mě napadne třeba nějaký článek, který by se tam hodil, ale bývá to zřídka a pamatuju si na ten... no, možná ne stres, ale takový pocit viny, když mě nenapadalo, co nového na blog přidat. Takže tahle část mi nechybí :D A už jsem zmínila, že mám tumblr, což je taky vlastně blog, ač trochu jiného rázu, takže své občasné výplody můžu dát tam. Ale je to holt jiná komunita, v tom zlatém věku českých (a slovenských) tombraiderovských blogů někdy před deseti lety to bylo fakt super, jak se všichni vzájemně navštěvovali a komentovali... Ale tak lidi, co jsou pořád ve fandomu, si ostatní fanoušky na internetu nějakým způsobem najdou i teď. Takže blog jako takový mi nechybí, a pokud chce někdo najít to nejpodobnější, co v současné době mám, bude to právě můj tumblr.

 

A plánuješ nějaké další projekty, až dokončíš 365 Challenge? Nebude ti chybět tak časté kreslení TR? Vrhneš se místo kreslení na dokončení rozepsaných fanfikcí? A nebo třeba úplně něco nového?

Rozhodně bych chtěla pokračovat v kreslení alespoň tak často, jako kreslím teď, protože vidím, že jsem se skutečně trochu zlepšila. Ale nevím, jestli něco takhle strukturovaného, nějaký další challenge... pokud ano, už asi ne celoroční. Fanfikce rozhodně také vyžadují mou pozornost a nemám důvod jim ji nevěnovat už teď, ale... no, někdy to jde snadno, někdy to jde těžko, a teď mám asi trochu "těžší" období. A jestli se objeví něco úplně nového, do čeho se pustím? To se musím nechat sama sebou překvapit :)


Super! Moc děkujeme za tvůj rozhovor a tvé nadšení pro TR a těšíme se na další zajímavou tvorbu :)

Natla by Potkanka

Sdílet: