Lara a já - Pablo

Lara a já. Zajímavé téma vedoucí k zamyšlení, vedoucí ke vzpomínkám a pravděpodobně bude znít pro mnohé z Vás, obzvláště ty mladší, trochu retro. Nuž, psal se rok 1997 a já si pořídil sadu cd z časopisu Excalibur. Možná ještě někteří pamětníci tuší, že něco takového vycházelo a časem zkrachovalo pod konkurencí všech těch Score, levelů, Gamestarů a jim podobných. Každopádně jsem si procházel, hezky jednu po druhé, demoverze na cédéčkách právě získaných, nadšen z toho, že konečně i já odhaluji tajemství počítačových her. A jednoho krásného odpoledne, kdy slunce zalívalo ložnici mých rodičů a kde se nacházel i náš počítač, byl u nás na návštěvě můj bratranec. Poradil mi tehdy, ať vyzkouším demoverzi hry zvané Tomb Raider. Pamatuji si, jak moc se mi do toho nechtělo, že to bude blbost a tak, ale on mě přesvědčoval, že o tom hodně četl a že to je fakt dobré. Nainstaloval jsem tedy demoverzi hry Tomb Raider I a tehdy se to stalo. ZVRAT! Posedlost se zrodila! Vzpomínáte ještě? Byla to část levelu City of Vilcabamba.

Lara Croft, Tomb Raider – dokonalá kombinace. Nejlepší na tom bylo i to, že už v té době byla demoverze Tomb Raider II – Venice. Asi teď již tušíte, co jsem si přál toho roku pod stromeček. No a TR III se také blížil. Díky tomu, že pak vlastně vycházel nový díl rok co rok, bylo o zábavu postaráno. Tomb Raider a vlastně Lara jako taková pro mě byl nový koníček, který se mi křížil s dle mé teorie Lařinou antickou obdobou - Xenou. No a vlastně tu pak ještě byla i Sydney Foxová. Další skrytá Lara.

Když jsem se potom konečně po nějakém čase dostával k internetu, dostal jsem se na úplně novou metu tohoto fandomu. Už byl TR VI a také existoval skvělý editor Dxtre 3d. Poznal jsem další lidi, díky Sakulovi a jeho stránce Sakulraider se seznámil s dalšími blázny, jako jsem byl já a pro uveřejnění svého vlastního vytvořeného levelu jsem založil stránku www.ladycroft.wz.cz.  Kam se to zvrhlo, můžete vidět dnes. Díky Laře jsem poznal spousty skvělých lidí, nejlepších přátel, podnikl věci, které bych asi nikdy nepodnikl a vlastně mě to svým způsobem přivedlo do současného bydliště v Praze. Záviděl jsem Laře, že tak moc cestovala a tak jsem i já sám začal hodně cestovat.

Kdo je tedy pro mě Lara? Lara je pro mě inspirace. Je to ikona. Silná žena, cestovatelka, je ironická, má úžasnou povahu. Teda aspoň ta stará Lara. Mám rád i tu, která byla od Crystaláků po Underworld. Ta, co je teď – no mám k ní spousty výhrad a vlastně k celé hře, ale ty původní hry – to je věčná srdcovka. Děkuji Laře, jejím tvůrcům a fanouškům za mnohé. Za skvělé přátele, za zajímavé projekty a i za tuhle stránku. Doufám tedy, že i v dalších letech bude Lara charakter, který ovlivní nejen mou generaci, ale i tu další a změní i ostatním život k lepšímu. Ps. Vše nejlepší Laro!