Tomb Raider: Epiphany

Tomb Raider: Epiphany

Vydáno: srpen 2003
Počet stran: 38
Autor scénáře: Dan Jurgens
Náčrt:Darryl Banks
Obrysy: Al Vey
Barva: Brian Buccellato
Autor obálky: Matt Haley

 

Děj

Noční Egypt, spousta písku v poušti, slabý vítr a někde opodál se partička hlídačů baví o tom, jak je hlídání vstupu do těchto vykopávek nudná záležitost. Ale co čekali? Jde o hlídání. To je vždy nudné. Jen se nesmí za žádnou cenu podívat dovnitř. Za chvíli za nimi dorazí jejich přátelé s lahví whisky. To hlídání značně ukrátí a promění ve větší zábavu. Jenže zdá se, že jeden z mužů, kteří lahodný likér donesli, není jejich přítel Jusef Al Akhim, protože skleničku whisky odmítl pít a to by pravý Jusef nikdy neudělal. Kdo se nachází pod tím pláštěm? Lara Croft.

Po krátké přestřelce se dostává archeoložka dolů do vykopávek a do ukryté jeskyně v podzemí s obrovskými poklady. Lara už tady kdysi byla se svým učitelem Von Croyem. Když spolu tehdy odešli, doufali, že už místo nikdy nikdo neobjeví, ale opak byl pravdou. Teď se musí postarat o to, aby nikdo neobjevil škorpionovu hůl. Lara využije veškeré lsti, aby se dostala nepozorovaně dál. Zabíjí jednoho z vojáků, který tady hrobku strážil a převléká se za něj, čímž se dostane přes další hlídky hlouběji do nitra pyramidy. Cestu zná velmi dobře.

Dále v hlubinách se Lara nachází na nějakém mostku nad lávou. Vojáci na ni zaútočí a křehký most sestavený jen z lan a prken se začíná řítit. Lara téměř padá do záhuby, když se odkudsi objeví muž, který jí pomůže a vytáhne. Je jím Clayton Kasterman. Lovec pokladů, který má o Laru, zdá se, zájem. Lara, ač by to nepřiznala, tak je také polichocena. Mezi oběma to začne rychle jiskřit.

Pokračují dál vstříc dobrodružství a škorpionově holi. Lara se ptá Claytona, jak o tomhle místě ví. Znají ho jen dva lidé. Ona a její kantor Von Croy. Clayton Laře přizná, že v Oxfordské univerzitě objevil mapu, která ho sem dovedla. Lara zavzpomíná na své mládí, a jak brala profesora Von Croye jako svého velkého učitele, ač se jí pak v dospělosti snažil zabít a to dokonce na tomhle místě.

Každou další pastí se spolu trochu sbližují, ale zároveň si je Lara vědoma, že takových pochybných chlapů už za svůj život poznala mnoho. Nevěří mu. Má zkušenosti. Přes další překážky se dostanou až do hrobky škorpióna plné pokladů, ale i koster. Obživlých koster, strážců hrobek. Bojovat s nimi nechtějí, ani nemusí. Raději skočí do nedalekého jezírka a tam v jeho hlubinách je hrobka a v ní… v ní je i hůl. Když vyplavou nahoru, už na ně čeká samotná Kyra Von Croyová. Dcera Von Croye.

Kyra chce hůl pro sebe. Lara jí ji nechce vydat a tak dá Kyra příkaz vojákům, aby Laru odstřelili. Lara ustoupí a hůl předá s tím, že s dalším Von Croyem nechce mít nic společného. „Vážně?“ zeptá se Kyra. Vždyť je tu ještě jeden Von Croy. Clayton Von Croy. Lara se cítí zrazena. Clayton je stejný jako ostatní. Ten se ale začne bránit, že jen nechtěl, aby si myslela, že je jako zbytek jeho rodiny. Když má Kyra, pro co si přišla, dá příkaz k odstřelení Lary.

Jenže Kyra sice má škorpiónovu hůl, ale ne celou. Chybí v ní drahokam, jenž byl její součástí. Ten Lara odebrala hned, když hůl vzala. To drahokam je skutečnou mocí. Začne bitka. Lara se dohaduje s Kyrou a udeří na hřebíček, když vyřkne, že Kyra je neschopná a celou tu dobu žárlila, že Von Croy bral na výpravy právě Laru. Kyra se o to víc naštve. Chytne do ruky samopal a začne po Laře střílet. Zezadu ji však uchopí Calyton, aby tím Laru zachránil.

Pyramida se začne hroutit a Clayton s Larou utečou na poslední chvíli. Kyra zůstává uvězněna v hrobce, stejně jako kdysi její otec. Lara zvítězila. Měla hůl i drahokam. Clayton ji sice přemlouval, že to dělal z dobré vůle, ale nakonec se ukázalo, že chtěl Laře jen vypálit rybník. Jako i ti ostatní chlapi před ním.

 

Názor

Jsem spokojený. Bylo to velmi povedené egyptské dobrodružství a navíc se nám zde představili další rodinní příslušníci Von Croyova rodu. Vlastně si nejsem jistý, jestli někdy někde bylo řečeno, že Von Croy má či nemá děti, tak proč by se nemohly mstít za svého otce. Příběh byl velmi celistvý, a co oceňuji opravdu hodně, je kresba, která je kvalitativně výš, než v Cestách za dobrodružstvím. Rozmluvy mezi Larou a Claytonem občasně připomínaly Chase z hlavní série komiksů. Možná mi přijde škoda toho posledního záběru na Claytona. Snad by jen stačilo, aby si to, co řekl, pouze Lara myslela. 

Sdílet: