Tomb Raider: Arabian nights

Tomb Raider: Arabian nights

Vydáno: srpen 2004
Počet stran: 48
Autor scénáře: Fiona Kai Avery
Kresba: Billy Tan
Autor obálky: Billy Tan

 

Děj

Lara dorazila k vykopávkám, které se nacházely v Persii, respektive dnešním Iráku. Alespoň tak to sama vnímá, protože písek a čas se neptají. Myslela si, že to bude další nudný den, avšak když procházela ulicemi, dávala si pozor. Ví, jak ortodoxní muslimové vnímají ženy. Nečekala však, že narazí na něco, co jí doslova vytře zrak. Z vykopávek před ní vyletí obří skarab, větší než je člověk, zaútočí na ni, ochromí ji a odnáší si ji do své skrýše.

Lara se probouzí v nádherné komnatě perského paláce. Cítí vůni něčeho výborného. „Kde to jsem?“ praví. „V mých komnatách,“ odpoví jí Šehrezáda, která ji hned vysvětlí, že už dlouho čeká na někoho, kdo by mohl nahradit její místo, přičemž na ohni pražila obřího skaraba. Dále jí princezna vysvětlí, že ji zde ve skutečnosti nevězní král Šahriár, jak praví legenda, ale démon s obdobným jménem, který ji nutí říkat každý večer jeden příběh, jinak ji zabije. Za chvíli se démon Šriár vzbudí a chce vědět, co se děje. Šehrezáda navrhla, že by mohla Lara nahradit její místo, protože zná spousty příběhů. Lara nesouhlasí. Na místo toho ji vcucne Aladinova lampa, aby se tak stala součástí dalšího z příběhů Šehrezády.

Funguje to tak, že si démon stvoří vlastní svět a Šehrezáda a teď i Lara jsou postavy v jeho světě s tím, že mají svobodnou vůli, mohou se volně pohybovat, jednat s lidmi a tím tvořit pro démona příběhy. Je to součástí kletby. Lara se rozhodne tuhle kletbu zlomit. Ukáže se, že v příbězích démona je uvězněno i mnoho dalších skutečných lidí, kteří jsou součástí každého příběhu. Nejstarším z nich je Baltazar, který ženám vysvětlí, že aby zlomily kletbu, musí najít zlatý pergamen. Než se nadějí, zaútočí na ně vojsko Šáha. Obě ženy utíkají skrze město pryč. Přitom se Lara dozvídá, jak se k pergamenu dostat. Nejprve musí do nedobytné pevnosti na východním úpatí Mjarkášského pohoří, po té do jeskyně ukryté hluboko pod ním, kde je svitek s další nápovědou.

Dostat se ke svitku kupodivu nebylo tak těžké. Pár strážných není pro Laru soupeřem. Další cesta vede na horu Ori, kde je tajuplný pergamen, jenž když se přečte pozpátku, dokáže zlomit jakoukoliv kletbu. Bude na jejich zjištění ve svém příběhu démon reagovat? Aby se tam ovšem dostaly, potřebují získat létající koberec. Až tak strmá hora Ori je. Koberce ovšem vlastní pouze Šáhova armáda. Občas se k nim dostanou i překupníci, kteří jsou v armádě infiltrovaní. Jenže jak překupníky oslovit, aniž by vyzradily jejich skutečnou identitu? Šehrezáda zná řešení. V tajném kódu tance.

Lara i Šehrezáda odtančí tajnou zprávu pomocí svých boků. Díky tomu se dozví, že jediný možný koberec vlastní hadí královna. Najdou tedy hadí královnu a společně s ní bojují. Po té, co je dobojováno, změní se královna z hada v obyčejnou ženu. Svůj koberec jim samozřejmě s láskou za osvobození z kletby předá.

Obě ženy nyní letí na létajícím koberci k hoře Ori. Cestou na ně zaútočí jiné letecké jednotky, samozřejmě také na létajících kobercích vojsk Šáhy. Stejně tak se k nim přidá ale i další společník. Skupinka se rozhodne, že nejstrategičtější bude jim uletět. Vznikne tak napínavá kobercová honička mezi skalami. Když už jsou pryč z dohledu, objeví se před nimi mocný čaroděj Šáh! Toho porazit nemůžou. Laře je ostatními razeno, aby se vzdali, že nejdůležitější je zůstat naživu, ovšem Lara se naštve a začne řvát! Ozve se hlas, který se zeptá: „Tobě se mé dobrodružství nelíbí?“ „Ne! Nelíbí. Nic se mi tu nelíbí. Pokud sem přijdeš, slibuji ti, že konec bude to nejúžasnější, cos kdy viděl,“ odpoví Lara démonovi. A tak se démon objeví a začne s Larou bojovat. Mezitím skupinka Lařiných spojenců hledá svitek se zaklínadlem, ovšem nedokážou ho přečíst. Zatímco démon Laru drtí v ruce, skupinka jí pergamen hodí a ač je drcena, svitek se jí podaří přečíst.

Náhle se zjevuje obří vír a zmocňuje se nejen démona, ale i celého zdejšího světa, Lary i skupinky a v tom Aladinova lampa naše hrdiny vyplivne ven. Nyní jsou již volní.

 

Názor

Nebylo to tak hrozné, jak to z popisu děje vyznívá. Někdy prostě něco lépe působí v komiksové podobě, než v samotném popisu daného příběhu. Navíc jak bylo řečeno, démon je přece jen strašný vypravěč, což Lara konstatuje, když je bezdůvodně začne honit po městě poprvé vojsko. Vždyť démon se ani neobtěžoval s důvodem, proč by je mělo pronásledovat. Takže ano, dalo se to. Jen mi trochu přišlo, že autoři se snažili za každou cenu nacpat do příběhu absolutně vše, co je perské. Co opět doceňuji, je nádherná kresba Billyho Tana. Luxusní!

Sdílet: