Rozhovor s Karolínou Vonáškovou o Lara Croft: Tajemství Anchu

Kdy se zrodil nápad natočit film s Larou Croft?

Během školy, kdy jsem studovala filmovou tvorbu mě napadlo kraťounké video na Laru Croft (opasek, batůžek, pistole, cop, lékárnička…). Po škole jsem se seznámila se Zbyňkem (kameraman, střihač), zkonzultovala nápad a z krátkého videa se stal scénář na 20minutový fan film.

 

Mohla bys nám více popsat proces, kterým film vznikal? Jak dlouho trvala příprava a co obnášela, jak dlouho trvalo natočit všechny scény? A kolik času zabral film kompletně, od nápadu po premiéru?

S vymýšlením námětů/příběhů nemám problém, ty jsou vždy hned. Sepsání scénáře je poněkud náročnější, ve škole to trvalo i několik měsíců. Ovšem nyní to bylo něco jiného, nemluvili mi do toho pedagogové, mohla jsem se oprostit od připomínek a napsání scénáře mi zabralo zhruba tři dny (a potom tak měsíc upravováním maličkostí, které se mi nezdály). S přípravou filmu jsem začala během června, obnášela sehnání štábu, herců, lokací, rekvizit a financí. Film jsme natáčeli jen 4 dny (zato ale víceméně v kuse). Vzhledem k půjčené technice, která byla každým dalším dnem dražší o cca 2000,-, jsem se snažila denní dispozice (plán natáčení) rozvrhnout tak, abychom měli půjčovné co nejméně dní, protože je to opravdu pekelně drahé. Střih nám se Zbyňkem dal dost zabrat, trval 3 měsíce, ale byla sranda. Příprava před natáčením a zmiňovaný střih dal nejvíce práce a času. Celkem jsem s filmem strávila (od nápadu po premiéru) 8měsíců (květen-prosinec). Páni! To jsem ani nevěděla…

 

Co pro tebe bylo během celého procesu nejsložitější? 

Vzhledem k tomu, že to byl můj první mimoškolní film a já si uvědomila, že pod jménem školy najednou nic nezmůžu, řekla bych, že všechno…

 

Proč ses rozhodla použít zrovna Ankh jako hlavní artefakt? 

Objevil se ve hře TR Anniversary, postupem času jsem se o něj začala zajímat a náhle mi přirostl k srdci. Bylo jasné, že musí dostat hlavní roli.

 

Inspirovala ses u psaní scénáře nějakými již existujícími postavami z Tomb Raideru kromě Lary?

Inspirovala jsem se především charakteristikou jednotlivých důležitých postav z TR.  Jedná se o vlastní vymyšlený příběh, takže v něm musejí být i vlastní postavy (například záporák a ex-přítel Lary). Základní osobnosti postav jsem ale musela zachovat. Koho jsem zkopírovala i se jménem je Alister, Zip a Winston. Bez nich by to přeci nešlo…

 

Musela si ostatním hercům a členům štábu vysvětlovat, co je Tomb Raider a jaký mají jednotlivé postavy charakter?

Jakmile jsem někoho poprosila o pomoc, má otázka zněla: „Víš, co je to Tomb Raider? Říká ti něco Lara Croft? Tak točím fanouškovský film.“ Většina odpovědí zněla: „Aha, neznám.“  Někdo postavu znal, ale to díky mně. Hercům jsem charakter postav popsat musela, aby se do nich více vžili a věděli, jak hrát.

 

Co se ti na filmu líbí po jeho dokončení nejvíc? Je naopak něco, s čím nejsi úplně spokojená?

Závěrečná titulková část u vodopádu (ta je prostě boží!) Moment s lékárničkou, spojení Klíčů (ty zvuky!) Každá scéna je ale jiná a zajímavá. Chybí mnoho záběrů, bylo málo času. S výsledkem filmu jsem i přes nedokonalosti spokojená. A ohledně hrobky… ta se nepovedla tak, jak jsem původně chtěla, ale to je na delší popisování.

 

Pokud se podaří natočit další film, navážeš na příběh prvního filmu, nebo půjde o oddělenou zápletku?

Už od října mám v hlavě příběh na pokračování, který lehce naváže na první díl. Uvidíme, zda seženu lepší podmínky pro natočení dalšího dílu. Ale ano, chci točit další!

 

A to je z rozhovoru vše. Děkujeme Karolíně za její čas a přejeme mnoho štěstí v další tvorbě!

 

Sdílet: