Ancient knowledge

 

Autor: Danilo Rocha
Stáhnout


Dnes si představíme opravdu krásný a skvěle propracovaný egyptský level, který se mimo jiné pyšní hezkou grafikou a opravdu propracovaným prostředím. Takže na nic nečekejte, sbalte kufry a zásoby opalovacího krému, letíme do Egypta!

 

Příběh

Po událostech Tomb Raider: Underworld se Lara vydává zjistit více o "Prastarých", o kterých se zmiňovala Natla. Kdo byli, a jak je možné, že tak stará civilizace byla natolik vyspělá? Lara našla starý dopis od svého otce, na jehož základě se rozhodla probádat  egyptský palác poblíž Nilu, pod kterým by měli být "Prastaří" pohřbeni. Především pak bádá po písemnosti obsahující jejich vědecké poznatky. 

Tomb Raider - Ancient Knowledge Tomb Raider - Ancient Knowledge

 

Lokace

Jak již úvod napovídá, vydáme se s Larou do starého egyptského chrámu. Nejprve probádáme jeho okolí, a pak se ponoříme i do jeho hlubin - a že hluboký skutečně je. Zejména ve druhém levelu zjistíme, že palác, ač zvenku celkem malý, skrývá ve svých útrobách spousty chodeb a obřích místností, vybudovaných v podzemním komplexu. Tento komplex je velmi rozlehlý a občas třeba deset minut zdoláváte dlouhou chodbu, přejdete několik místností, než naleznete potřebný klíč, a pak se najednou bočními dveřmi objevíte tam, kde jste začali, ani nevíte jak. Místnosti jsou skvěle propojené a často vás skutečně nenapadne, že se dostanete právě tam, kam vás chodba dovede. 

Celý palác je nádherně zpracovaný, najdete zde zasypané chodby, obří sály, několikapatrové sloupové haly, podzemní bazény nebo dokonce sfingu. Krásně zvolené objetky i textury, příjemné nasvětlení. V temnějších chodbách je potřeba použít světlice, ale spíše to jen podtrhuje atmosféru uzavřené hrobky, takže za mě plus.

Pokud je něco, co v paláci najdete skoro na každém rohu, pak to jsou pasti. A tím myslím opravdu na každém rohu, občas i dvě tři pasti na roh. Některé s trochou štěstí proběhnete napoprvé, u jiných se zaseknete na delší dobu (nebo hru vypnete a zkusíte to druhý den).

Tomb Raider - Ancient Knowledge Tomb Raider - Ancient Knowledge

 

Hádanky

Tím bych navázal na některé ty pasti. Jsou zde takové, u kterých opravdu musíte zapřemýšlet, jak je překonáte, a prostým naběhnutím do nich je nepokoříte živí. Pasti jsou tu důmyslné a vyžadují jistou koordinaci a přesnost, ale o tom to je a do egyptské hrobky rozhodně patří.

Občas je rovněž hádankou, kam s nalezeným klíčem či artefaktem. Díky rozsáhlosti celé lokace (zvláště druhého levelu) máte opravdu spoustu možností, kam běžet, takže občas trochu bloudíte a nevíte, co dál.

 

Nepřátelé

Ač jich je v prvním levelu minimálně, ve druhém vás hrobka zasype hordou krvežíznivých potvor. Dobře, trochu přeháním, ale sem tam nějaké nepřátele potkáte. Šakaly, dvoumetrové rudé škorpiony, demigody a podobnou havěť. Pistole mějte připravené, ale nebojte se, že byste si museli prostřílet cestu každou chodbou. Nepřátelé jsou zde spíše takovým zpestřením, ale o to více se můžete věnovat prozkoumáváním oblastí.

Tomb Raider - Ancient Knowledge Tomb Raider - Ancient Knowledge

 

Hratelnost

Celkově má level dost pěknou hratelnost. Žádné vyloženě záseky, žádní neporazitelní nepřátelé. Občas si zanadáváte na pasti, občas se ztratíte v dlouhých chodbách. Všechno tohle však k roli vykradače hrobek patří, takže si ozkoušíte, jaká dřina to může být. 

 

Závěrem

Ancient knowledge je překrásný level, má opravdu hezkou grafiku, která potěší oko, a zároveň nabízí pěkně zpracované prostředí a dlouhou hrací dobu. Trochu na obtíž mohou být některé pasti (aneb i já nazval autora psychopatem), nebo dlouhé a spletité chodby a velká svoboda pohybu. Klidně se nebojte kouknout do návodu, když nevíte, jak dál, tady se opravdu není za co stydět.

Pokud máte rádi Egypt a nevadí vám občas potrápit nervy a mozkové závity, pak je tento level právě pro vás.

Sdílet: