Ghosts of Croft Manor

 

Autor: Cowboy
Stáhnout

 

Každý tvůrce amatérských levelů si alespoň jednou za svou tvůrcovskou kariéru řekne, že by bylo fajn udělat level Lařina panství. Je to krásná lokace, známá všem, ale přesto se v ní dá vymyslet mnoho inovací. Navíc tvůrce nemusí vše vymýšlet od základu, má alespoň rámcovou představu, jak by level měl vypadat. A tak není překvapením, že na trle.net a laraslevelbase.org najdeme spoustu domácích levelů – lepší i horší. Dnes se společně podíváme na dvojlevel (The Zodiac Ritual a Ghosts of Croft Manor), který se v kategorii Lařina panství řadí nejen k nejlepším, ale také k nejoriginálnějším.

 

Příběh

Jednoho krásného dne si tehdy ještě mladá Lara Croft povídala s Winstonem ve svém panství. A protože už tehdy byla více než zdravě zvídavá, začala zpovídat Winstona ohledně zavřených dveří v prvním patře. Dozvěděla se, že za těmi dveřmi existovalo ještě jedno křídlo panství, které ale celé shořelo. A ještě jednu důležitou věc – že k této události se váže rituál zvěrokruhu, spojený s hádankou, kterou sepsal jistý Lařin předek. Tím začíná Lařino (čili vaše) zběsilé pobíhání po panství a řešení hádanky zvěrokruhu. To ale zdaleka není vše, čeho se v Ghosts of Croft Manor dočkáte. Croftovo panství má však temnou minulost, tak temnou, že vám budou vstávat vlasy hrůzou…a Laře by určitě vstávaly taky, kdyby jí to engine umožnil.

Vyprávění příběhu je v Ghosts of Croft Manor velmi dobré. Dočkáte se dabovaných scén, které oba levely velmi oživují. Pro případ, že byste nerozuměli dialogům, tvůrce přibalil k levelům scénář, takže si v klidu můžete vše pročíst. Je také velmi příjemné, že zde příběh není jen záminka pro Laru, aby se do daného prostředí dostala, ale skutečně něco, co zaujme a motivuje levely dohrát.

 

Lokace

Croftovo panství, nic víc. Ale pozor! V těchto dvou levelech rozhodně neplatí, že hráč, který prošel panství v TR1-3 už nemá co objevovat. Právě naopak. Panství je poznat, ale je upravené tolik, že vám bude připadat, jako kdybyste prozkoumávali zcela novou lokaci. Antické prvky a rozesetá znamení zvěrokruhu dominují prvnímu levelu, děsivá atmosféra a strašidla pak druhému. Celé panství působí velmi pěkně, nasvětlení je skvělé (zvlášť v druhém levelu) a předměty jsou pečlivě vybrané. A hudební doprovod (nebo spíše zvukový) nádherně dokresluje atmosféru. Vůči prostředí zkrátka nelze mít výhrady.

Ghosts of Croft Manor The Zodiac Ritual

 

Hádanky

Jedním slovem výborné. Úkoly jsou velmi příjemně zakomponované do prostředí, navíc (v prvním levelu) jsou rozmístěné podle hádanky, kterou si kdykoliv můžete přečíst a podle ní pátrat v panství po ještě nenalezených předmětech. V druhém levelu je pak nejvýraznější obří šachová partie, najdou se ale i jiné hádanky. Často budete muset prozkoumávat prostředí, abyste zjistili, jak dál – ale komu to vadí?

The Zodiac Ritual Epilog

 

Nepřátelé

A jací. Užijete si jich do sytosti, ač tomu první level moc nenapovídá. A co je horší, Lara prakticky nemá zbraně. Tedy, časem sice něco málo najde, ale náboji si rozhodně nebude moct dovolit plýtvat. Pokud ale už potkáte nějakého nepřítele, skutečně stojí za to. Oživlá brnění, která vás budou pronásledovat po celém panství, udržují atmosféru napjatou stejně, jako budou napjaté vaše nervy. Nutno dodat, že kromě kličkování a snahy uniknout přízrakům, vám budou lézt na mozek i zvuky, co nepřátelé vydávají. Až uslyšíte zvuk, jako kdyby za sebou někdo táhl něco kovového a ostrého, který se bude neustále přibližovat, hodně vám to urychlí rozhodování, kam se vydat.

 

Hratelnost

Styl hry se v obou levelech mírně liší. Zatímco v prvním levelu jde spíše o klidné prozkoumávání a reflexy budete muset zmobilizovat jen v jistých částech, druhý level je v podstatě jeden velký útok na nervy. Klid se vytratí, jako kdyby nikdy žádný nebyl. Právě proto jsou ale oba levely velmi dobře vyvážené, než se vám stihne jeden styl hraní omrzet, přejdete do dalšího. Nudit se vážně nebudete.

 

Pasti!

 

Závěrem

Kdybyste si měli zahrát za celý život jediný level s tématikou Lařina panství a zeptali se mě, co vám doporučím, určitě by se Ghosts of Croft Manor ocitlo na prvním místě mého seznamu. Nemusí jít nutně o graficky nejvyvedenější level, v dnešní době najdeme už i díla, kde má Lara přidané nové pohyby a celý level se tak stává demonstrací nejmodernějších postupů v editoru. Ghosts of Croft Manor se o nic podobného nesnaží. Vypadá krásně, ale ne okázale. Pokud jste milovníci hutné atmosféry, rozhodně vám tento dvojlevel doporučuji. Koneckonců, doporučuji ho všem. Milovníkům domácích levelů i těch hororových, logických i naplněných pastmi. Tento level si zkrátka vyzkoušet zaslouží. 

Ghosts of Croft Manor

Sdílet: