Jak jsme unikli z egyptské hrobky

Zajímalo vás někdy, jaké by to bylo, být jako Lara uvězněný v egyptské hrobce plné mumií, nad kterou se vznáší kletba, a mít omezený čas na úprk? My jsme si to zkusili!

Když se nám minule podařilo zachránit Indiana Jonese, rozhodli jsme se zkusit své štěstí v dalším Escape roomu. Vybrali jsme si Egypt room a ve složení Profesorka Potkanka a dvorní archeologové Arakanga, constantine, Fil a Pablo vyrazili vstříc svému osudu.

 


 

Ihned po příchodu jsme si od místního průvodce vyslechli legendu o zlaté kočičí sošce s nápisem MAFTED, která byla nalezena při vykopávkách v Egyptě a věnována místnímu týmu. Se soškou bohužel připutovala i kletba.

Mafted totiž byla původně egyptská princezna, která byla prokleta bohy a zaživa mumifikována. Její duše se pak navěky převtělila právě do zlaté kočičí sošky. Ta se teď několikrát denně probouzí a vrhá kletbu na všechny kolem. Prokletí může zlomit jen to, když se setká duše s tělem - tedy když se zlatá kočičí soška navrátí k mumii egyptské princezny Mafted.

Sice nás všechny polil studený pot, ale shodli jsme se na tom, že se do prokleté hrobky vydáme. Průvodce nám tedy pootevřel vstupní dveře a ustoupil stranou. Každý z nás cítil obavy a nikdo nechtěl jít první, takže se toho musela ujmout profesorka Potkanka, která otevřela dveře úplně a jako první do hrobky vstoupila. My ostatní ji následovali. Poté, co vstoupil poslední z nás, se vchodové dveře zabouchly a jediné, co bylo v nastálém tichu slyšet, byl úprk našeho původce, jehož kroky se ozvěnou ozývaly, dokud neutichly v dáli. Podívali jsme se na sebe a pokusili se prohlédnout temnou atmosférou hrobky. Všem bylo jasné, co bude dál. Máme hodinu. Hodinu na zlomení kletby. Hodinu na to dostat se ven.

Začli jsme prozkoumávat vše kolem nás - sloupy, zlaté sochy, vázy (nutno dodat, že narozdíl od Lary jsme do váz strkali ruku, nerozstřelovali jsme je na potkání), tajemné truhly a mumie (které naštěstí neobživly). Našli jsme několik svitků papyru, které jsme museli rozluštit. Hrobka byla plná logických hádanek a artefaktů, které nás posouvaly dál. Když už se zdálo, že není jak jít dál, objevili jsme přeci jen nějaké logické pojítko, které nás posunulo. 

Po strastiplné cestě jsme ji objevili - mumii princezny Mafted. Respektive její sarkofág. Ale jak se do něj dostat? Rituál otevření si vyžádal několik artefaktů ve správném pořadí. Jejich spojením se nám opravdu podařilo magicky uzavřený sarkofág otevřít - a pohlédnout do tváře egyptské princezny, která byla dlouhá tisíciletí uzavřena v sarkofágu bez možnosti spojení jejího ach a ba (duše a těla). Slavnostně jsme se poplácali po ramenou, že jsme naše dobrodružství zvládli, a pomalu začali odcházet z hrobky. Profesorka Potkanka si však vzpomněla, že je potřeba udělat ještě poslední krok. Rychle zaběhla pro zlatou sošku a položila ji vedle těla zemřelé. Tím byla kletba zlomena.

Nebo nebyla?  Profesorka totiž byla v hrobce sama, když pokládala sošku vedle mumie. Fil za ní chtěl vstupní dveře zabouchnout (byl totiž podplacený Pablem, aby v hrobce profesorku uvěznil). Začalo ho však tížit svědomí, a tak dveře sice přivřel, avšak svou práci nedokončil. Podlý Pablo je pak vzápětí zabouchl se slovy, že si člověk musí udělat všechno sám. Dveře se tak uzamkly starodávným mechanismem a nešly otevřít zevnitř. Potkanka tedy zůstala uvězněna v hrobce spolu s mumií.

Já a Ari jsme se vrátili a zděsili se, co se děje. Co to do Pabla vjelo? Jak máme starodávný zámek znovu otevřít? Postup, který už jsme jednou absolvovali, jsme samozřejmě zapomněli. Začli jsme tedy znovu luštit dávné papyry, abychom našli řešení. V tu chvíli se naštěstí vrátil náš průvodce, který si správný postup zapamatoval, a řekl nám, jak máme profesorku osvobodit. Během chvilky jsme tedy dveře otevřeli a s naší profesorkou se opět shledali. 

Nikdo ale neví, co se v hrobce dělo, když tam byla profesorka uzavřená. Co když to bylo vše jen nástraha princezny Mafted, která se chce mstít? Co když chvilkově posedla Pabla a přinutila ho hrobku uzavřít? Třeba proto, aby se duše princezny převtělila do profesorky Potkanky? 

Otázky, samé otázky. Pravdu však ukáže až čas. Společně jsme se vydali doplnit energii vydatnou večeří a zapít náš úspěch kávou a čajem. A já celou dobu nenápadně pozoroval profesorku a Pabla, jestli se u nich neprojeví nějaké nezvyklé chování, které by potvrdilo posednutí princezninou duší.

 


 

Celkově hodnotím tento Escape room velmi kladně. Překrásné prostředí, skvělé hádanky. Na některých kulisách bylo vidět, že jsou tvořené jen polystyrenem, což trochu kazilo dojem (na druhou stranu ale mají můj obdiv, že z polystyrenu dokáží vyrobit takové věci). Párkrát jsme se zasekli a museli požádat o nápovědu - některé hádanky byly dost obtížné a něco málo z toho nám přišlo nelogické, že bez nápovědy by nebylo jak na to přijít. Na webu jsem četl, že je escape room i pro nezkušené. My za sebou máme +- 5 jiných únikovek, ale tahle mně zatím přišla nejsložitější.

Každopádně se jedná o skvělý zážitek, organizátoři rádi poradí, když se zaseknete. Na konci si odnesete i společnou fotku a skvělý pocit, že jste zachránili princeznu, a možná i celý svět :)

 

Sdílet: